Blog

24/11/2021
Lektorka kurzu malovaných šatů z modrotisku: Je to řemeslo, které mi dalo tvůrčí prostor a přezdívku Dáša modrotlač
Tmavě modrá a bílá. Na šatech, sukních, kabelce, ale taky na kufru nebo teniskách. I to je jedna z lidových tradic přenesená do moderního světa. Modrotisk je starodávná tiskařská textilní technika, která se roku 2018 právem dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
12/11/2021
Most mezi minulostí a budoucností, po němž může přejít každý, popisuje plastiku Aloise Havlíčka její autor Matyáš Chochola
Aby bylo na první pohled zřejmé, po kom jsme pojmenovali Havlíčkovu vilu v Poštorné, umístili jsme hned vedle tyrkysových vstupních dveří plastiku s podobiznou Aloise Havlíčka, někdejšího poštorského starosty, vlastence, odbojáře a podporovatele místních spolků či rozvoje školství. Okázalou plaketu v černo-zlatých odstínech pro nás zhotovil uznávaný výtvarník a sochař Matyáš Chochola. „Snažil jsem se, aby dílo zrcadlilo vyváženost mezi historickým odkazem a budoucí architektonickou formou domu,“ prozrazuje střípky tvůrčího procesu mladý umělec.
20/10/2021
Havlíčkovu vilu obohatil kroj a příběh o tom, jak se po 100 letech vrátil domů na Moravu
Procestoval kus světa. A teď, po téměř stoletém odloučení, se z amerického Chicaga dostal zpátky domů na Moravu. Starodávný kroj rodiny Malinkovič a Drobilič z Hlohovce po léta ležel ve skříni Američanky Kathy Mallin, vnučky moravského rodáka, který na začátku minulého století emigroval do Spojených států. Teď je díky její iniciativě ve vlastnictví nadačního fondu Moravská krása a k vidění v Havlíčkově vile, v regionu, odkud pochází.
15/09/2021
Majitelka tiskárny, ctitelka moravské písničky a filantropka Martina Mrázová: Otec mě naučil, abychom se k zákazníkům chovali hezky, nemysleli na sebe a pomáhali druhým
Zahlédli jste na vývěsní desce pozvánku na košt vína? Míjeli jste na budově školy vylepený plakát slováckého krúžku? Přečetli jste si cestou domů program příštího koncertu cimbálové muziky? Je dost pravděpodobné, že tyto propagační materiály nesou rukopis břeclavské rodinné tiskárny – Tisk Pálka.
31/08/2021
S prezidentkou Národního českého a slovenského muzea a knihovny v Iowě jsme schůzkovali na Kraji, navštívili tornádem postižené Hrušky i ochutnali koláčky naší Mařenky
Na jižní Moravu o prázdninách zavítala Cecilia Rokusek, CEO a prezidentka Národního českého a slovenského muzea a knihovny v Cedar Rapids, kde je ještě do 6. září k vidění naše první putovní výstava v angličtině Moravian Glory: Preserving Our Brilliance.
04/08/2021
Národopisná mapa Podluží
Spolu s etnografkou jsme vytvořili aktuální národopisnou mapu Podluží. Poslouží školám i historikům
19/07/2021
První teambuilding Moravské krásy voněl po bylinkách z valtické zahrádky
Bylinky neúčinkují, jenom když se nepoužívají. Nejen toto moudro jsme si odnesly z našeho vůbec prvního teambuildingu, který se nám podařilo uskutečnit na letošní slunečný státní svátek Cyrila a Metoděje, protože právě ten víkend za námi z Ameriky konečně doletěla na prázdniny i naše členka Lenka. A to by bylo, abychom přítomnosti celého týmu na Moravě nevyužily.
24/06/2021
Premiérová akce pro veřejnost: Sešli jsme se na Modrotiskovém pikniku ve Valticích
Jak vyzrát na horké teploty a přímý sluneční svit? My jsme se o jednom takovém víkendovém odpoledni schovali do příjemného stínu stromů Bylinkové zahrádky ve Valticích. A aby nám tam nebylo smutno, přizvali jsme si skalní příznivce modrotisku a známé z okolí.
10/06/2021
Stará dáma s novým jménem: Havlíčkova vila v Poštorné nese jméno po památném vlastenci
Panuje poklidná červnová sobota, zatímco kolem majestátně vyhlížející třípatrové vily v Poštorné se pozvolna srocují desítky lidí. Posedávají po lavičkách, osmělují se ochutnávat ty nejměkčí moravské koláčky a rozhlížejí se po prostorné zahradě, kde už za chvilku nastává ohlášený program.
02/06/2021
Babinku Maryšku už znají i v Americe. Zahájili jsme putovní výstavu a moc se líbí!
Moravian Glory – Preserving Our Brilliance. Ve volném překladu Moravská krása – zachování naší znamenitosti. Tak jsme pojmenovali výstavu, která na jednadvaceti panelech přibližuje tradice a zvyky dodržované na moravském venkově v předchozím století. A na sklonku května si ji v americké Iowě mohli prohlédnout první návštěvníci.