Blog

15/09/2021
Majitelka tiskárny, ctitelka moravské písničky a filantropka Martina Mrázová: Otec mě naučil, abychom se k zákazníkům chovali hezky, nemysleli na sebe a pomáhali druhým
Zahlédli jste na vývěsní desce pozvánku na košt vína? Míjeli jste na budově školy vylepený plakát slováckého krúžku? Přečetli jste si cestou domů program příštího koncertu cimbálové muziky? Je dost pravděpodobné, že tyto propagační materiály nesou rukopis břeclavské rodinné tiskárny – Tisk Pálka.
31/08/2021
S prezidentkou Národního českého a slovenského muzea a knihovny v Iowě jsme schůzkovali na Kraji, navštívili tornádem postižené Hrušky i ochutnali koláčky naší Mařenky
Na jižní Moravu o prázdninách zavítala Cecilia Rokusek, CEO a prezidentka Národního českého a slovenského muzea a knihovny v Cedar Rapids, kde je ještě do 6. září k vidění naše první putovní výstava v angličtině Moravian Glory: Preserving Our Brilliance.
04/08/2021
Národopisná mapa Podluží
Spolu s etnografkou jsme vytvořili aktuální národopisnou mapu Podluží. Poslouží školám i historikům
19/07/2021
První teambuilding Moravské krásy voněl po bylinkách z valtické zahrádky
Bylinky neúčinkují, jenom když se nepoužívají. Nejen toto moudro jsme si odnesly z našeho vůbec prvního teambuildingu, který se nám podařilo uskutečnit na letošní slunečný státní svátek Cyrila a Metoděje, protože právě ten víkend za námi z Ameriky konečně doletěla na prázdniny i naše členka Lenka. A to by bylo, abychom přítomnosti celého týmu na Moravě nevyužily.
24/06/2021
Premiérová akce pro veřejnost: Sešli jsme se na Modrotiskovém pikniku ve Valticích
Jak vyzrát na horké teploty a přímý sluneční svit? My jsme se o jednom takovém víkendovém odpoledni schovali do příjemného stínu stromů Bylinkové zahrádky ve Valticích. A aby nám tam nebylo smutno, přizvali jsme si skalní příznivce modrotisku a známé z okolí.
10/06/2021
Stará dáma s novým jménem: Havlíčkova vila v Poštorné nese jméno po památném vlastenci
Panuje poklidná červnová sobota, zatímco kolem majestátně vyhlížející třípatrové vily v Poštorné se pozvolna srocují desítky lidí. Posedávají po lavičkách, osmělují se ochutnávat ty nejměkčí moravské koláčky a rozhlížejí se po prostorné zahradě, kde už za chvilku nastává ohlášený program.
02/06/2021
Babinku Maryšku už znají i v Americe. Zahájili jsme putovní výstavu a moc se líbí!
Moravian Glory – Preserving Our Brilliance. Ve volném překladu Moravská krása – zachování naší znamenitosti. Tak jsme pojmenovali výstavu, která na jednadvaceti panelech přibližuje tradice a zvyky dodržované na moravském venkově v předchozím století. A na sklonku května si ji v americké Iowě mohli prohlédnout první návštěvníci.
05/03/2021
Strážkyně moravského dědictví - jak jsme vezli kroje z Moravy až do Iowy
V mnoha obcích jižní Moravy stále žijí ženy, které hrdě nosí svůj kroj. Dovedou jej nejen správně obléct, ale také ušít, ozdobit a udržovat. Drží pomyslnou stráž folklorního dědictví. Právě o nich je kniha Víchernice, vydaná v české verzi Jihomoravskou komunitní nadací.
16/02/2021
Cesta za krajany aneb jak jsme začaly šířit Moravskou krásu za moře
Ve Spojených státech žije řada našich krajanů – někteří si svou původní vlast pamatují, jiní chtějí poznat své kořeny.