Stará dáma s novým jménem: Havlíčkova vila v Poštorné nese jméno po památném vlastenci
Panuje poklidná červnová sobota, zatímco kolem majestátně vyhlížející třípatrové vily v Poštorné se pozvolna srocují desítky lidí. Posedávají po lavičkách, osmělují se ochutnávat ty nejměkčí moravské koláčky a rozhlížejí se po prostorné zahradě, kde už za chvilku nastává ohlášený program.
Tím je slavnostní pojmenování více než sto let staré vily, oblečené do žluto-červena, kterou jakožto nadační fond spravujeme a začínáme ji proměňovat v galerii a společenské centrum, kde se budou setkávat, společně bavit a tvořit všichni milovníci moravského kulturního dědictví.
Pozoruhodný dům, který dlouhá léta vítal především pacienty, je od 5. června 2021 zapsaný pod jménem významné osobnosti obce – Aloise Havlíčka, otce někdejšího majitele Rudolfa Havlíčka. Alois Havlíček byl poštorenským obchodníkem, starostou obce, starostou Sokola, pokladníkem dobrovolných hasičů, členem Občanské besedy a především neúnavným bojovníkem za českou školu v Poštorné, čímž se proslavil po celém Českém království. Právě díky němu je Poštorná česká a ne rakouská. Tímto aktem jsme si přáli složit mu poctu.
Memorandum podepsal Leo Havlíček coby vnuk Aloise Havlíčka.
“Je to pro naši rodinu jisté uspokojení. Za časů mého dědy byla česká otázka dost problematická, výuka probíhala v německém jazyce, mělo dojít ke germanizaci… a do toho se tady v Poštorné objevil ‘výlupek’, který se choval dost odlišně a pracoval pro český národ. Máme velkou radost, že dům nese jeho jméno,” okomentoval iniciativu nadačního fondu Moravská krása Poštoran Leo Havlíček.
Napínavá historie domu
Pozdně historizující stavbu nechal v Poštorné v letech 1901 - 1902 postavit kníže Jan II. z Lichtenštejna podle návrhu lichtenštejnského dvorního architekta Karla Weinbrennera.
Jeho dílo poutá pozornost historicky i památkově. Z architektonického pohledu mají fasády vily velmi cennou výzdobu z červených cihel z místní lichtenštejnské cihelny, střechu přitom tvoří původní pálené střešní tašky. V interiéru najdeme spoustu původních stavebních detailů – ústřední arkádové schodiště, výplně okenních a části dveřních otvorů nebo dobovou dlažbu. Vedle je sklepení a nechybí prostorná zahrada.
“Z Weinbrennerovy dílny pochází rovněž nejvýraznější poštorenská stavba - kostel Navštívení Panny Marie. A stejně jako v případě kostela, i při stavbě vily autor hojně využil výrobků z místních keramických závodů. Po vzniku ČSR se proto keramické závody staly vlastníkem vily a bydlel v ní jejich závodní lékař dr. Vladimír Schuster. Objekt tak byl využíván jako Lékařský dům,” popisuje historik z Charvátské Nové Vsi Karel Kober.
V roce 1924 vilu koupil poštorenský velkoobchodník s vínem Rudolf Havlíček. Po roce 1948 vila přešla do vlastnictví státu a následně v ní bylo zřízeno zdravotní středisko.
Prvními stavební úpravami dům prošel ve druhé polovině 20. století, kdy nadále plnil funkci zdravotního střediska, ukončenou až v roce 2010. Uvnitř tak stále naleznete dveře označené jako ordinace nebo říkanky na podporu zubní hygieny. O pět let později nový vlastník začal připravovat úpravu domu na byty, k tomu ale už nedošlo.
Úpravy nechají vilu znovu dýchat
Na plánovaných úpravách Havlíčkovy vily spolupracujeme s úspěšnou architektkou a designérkou Helenou Dařbujánovou z ateliéru DAD studio.
“Celý projekt je výjimečný i tím, že jsme první konzultace vedly na dálku, až na druhou stranu zeměkoule, a zadavatelka přitom dům ještě ani neviděla. A přece se nám podařilo shodnout se na první dobrou,” popisuje s úsměvem zkušená umělkyně a poukazuje na to, že zakladatelka nadačního fondu Moravská krása, Monika Vintrlíková, žije dlouhodobě v Americe. Do Česka dorazila teprve pár dní před podepisováním memoranda.
“Moc se těším na to, jak vilu zkrášlíme a celé místo uzpůsobímu tomu, aby mohlo sloužit pro činnost našeho fondu, tedy osvětu a péči o moravské kulturní dědictví. Chceme tady pořádat výstavy, workshopy, výtvarné soutěže, různorodé kulturní akce,” přibližuje Monika Vintrlíková, která mimo jiné působí jako honorární konzulka České republiky pro stát Georgia.
Odvážný architektonický návrh počítá s odstraněním novodobých keramických obkladů a dlažeb, podlahových krytin z linolea, keramických soklů, omyvatelných nátěrů a dalších podobně nevhodných materiálů a úprav, k nimž došlo ve druhé polovině minulého století s provozem zdravotního střediska.
“Naším cílem je vytvořit čistý, univerzální prostor, pustit do domu vzduch a světlo a nechat historii, aby tu mohla dýchat. S tím souvisí výběr materiálů a barev vnitřního zařízení, které navazují na zachovalý exteriér,” doplňuje architektka.
Zachovány zůstanou původní dispozice objektu s centrálním arkádovým schodištěm, výplně oken a dveří, dobová dlažba či poslední dochovalé svítidlo v budoucím VIP salonku. V citlivé návaznosti na historického ducha domu vše doplní nové podlahové krytiny a malby, funkční osvětlení, zrekontruované sociální zařízení a částečně budou zpřístupněny také půdní prostory.
Hotovo do října
Ve svém novém interiéru vila přivítá první návštěvníky 10. října letošního roku vernisáží fotografické výstavy Krajina paměti/Memoryscape, kdy bude jednou z památek začleněných do Lednicko-Valtického hudebního festivalu.
Rekonstrukci Havlíčkovy vily budeme průběžně odhalovat na našem Facebooku a Instagramu. Tak jestli vás proměna zajímá, nezapomeňte nás sledovat!