Kalendář akcí
Ať jsme z kteréhokoli kousku našeho světa, jedno máme společné – při příležitosti oslav a tradičních obřadů si oblékáme to nejkrásnější a nejsvátečnější, co máme doma schované právě pro tyto účely.
Podobně jako u nás na Moravě nosíme kroje, mají a měli i obyvatelé jihovýchodní Asie ošacení a šperky na parádu, slavnostní rouna nebo tiáry. Jejich styl a uctívané tradice, náčelníky, prince, kněze, tanečnice i herce na svých fotografiích zachytil pozorovatel pocházející z úplně jiné kultury, moravský světoběžník a dobrodruh Bohumil Pospíšil. A právě prostřednictvím jeho snímků, které málem zůstaly ležet zapomenuté v novozélandském Aucklandu, vás seznamujeme s dnes už neexistujícími, nádhernými místy a ukazujeme vám, jakou krásu jste na asijském kontinentu mohli spatřit na konci 20. let 20. století.
Výstava prezentuje 37 fotografií pocházejících ze šesti zemí: Bali, Borneo, Malajsie, Mongolsko, Taiwan, Thajsko.
BOHUMIL POSPÍŠIL
aneb moravský Marco Polo našeho věku, milenec hvězd, snů a větrných bouří
(1902-1974)
Rodák z Přerova patřil mezi nejvýznamnější československé cestovatele meziválečného období, navštívil desítky zemí naší planety. Přesto zůstává jeho jméno takřka neznámé.
V srpnu 1926 nahodil batoh na záda a vyrazil s minimem peněz a jedním oblekem na pětiletou cestu kolem světa. Spolu se svým parťákem, kamarádem z rodného města Josefem Hüblem, zdolávali pouště, pralesy, velehory. Šli pěšky, jeli vlakem, automobilem, používali k dopravě koně, velbloudy, osly či slony, pluli po řekách i napříč oceány. Právě v tomto období, doprovázeném napětím i nebezpečím, vznikly vystavované fotografie.
Svoji výpravu zakončil dobrodruh z Moravy roku 1930 na Novém Zélandu, kde se oženil. Během krátké návštěvy Čech publikoval v revue Širý svět, Světozor a Malý čtenář. Spolu s ilustrátorem Zdeňkem Burianem vydal několik cestopisných knih: Toulky po ostrovech divů, Čínou za revolučního varu, V zemi otrávených šípů, Za karavanou mrtvých.
V roce 1935 odcestoval spolu s rodinou zpět na Nový Zéland. Odtud na dálku podporoval exilovou vládu prezidenta Beneše, pořádal benefiční akce, přednášky, výstavy a vedl Československý spolek v Aucklandu.
Fascinující životní pouť fotografa a objevovatele se uzavřela 28. srpna 1974 v Aucklandu. Jeho pozůstalost, včetně deníků a unikátních fotografií, byla považována za navždy ztracenou. Šťastnou náhodou byla objevena ve starém lodním kufru a dostala se do rukou historika Martina Nekoly, od něhož jsou snímky na výstavu zapůjčené.
Přijďte se zatoulat do vzdálených koutů, opředených tajuplnou aurou hinduistických mýtů, a seznamte se s odvážným Moravákem, který se vydal zkoumat zvyklosti a folklór tisíce kilometrů od domova.
OTEVŘENO: pondělí až pátek 12:00 – 19:00, sobota & neděle 10:00 – 19:00
Vstupné: dobrovolné
---