Kalendář akcí
Žár, úroda, cykličnost, rozpuk, nekontrolovatelná živelnost, proměnlivost, bouře i švitoření, nepolapitelnost, jemný vánek. To všechno v Havlíčkově vile zobrazují Hanuš a Zlatka Lamrovi. Výstava, jakou jinde ve světě neuvidíte. Společnými nápady Lamrových, Heleny Dařbujánové a týmu Moravské krásy vznikala rok. A teď je tu – aby i ve vás rozesela pokoru, mír a radost, které se jako aura nad dvojicí umělců snáší.
PODÍVEJTE SE NA FOTKY Z VERNISÁŽE ZDE
U manželského dua Lamrových nevíte, jestli se nejdřív rozplývat nad jejími lehounce nadýchanými výšivkami nebo nad jeho do detailů propracovanými úchvatnými šperky. Ač jsou to Pražané, do jižní Moravy a jejích krás se oba zamilovali a své dojmy a postřehy zrcadlí ve svých dílech, speciálně vytvořených pro expozici v Havlíčkově vile.
Postupně navštívíte:
- Hodovní síň
- Budoár výšivky
- Modrou jizbu
- Kabinet kuriozit
- Komnatu srdce
- Podkroví snů
Na výstavě se produkčně podílela dvorní architektka Havlíčkovy vily, designérka Helena Dařbujánová. I díky ní vás čeká přitažlivá a neotřelá podívaná, kdy v jednotlivých místnostech budete objevovat tajemno, podmanivou přírodu a napínavý děj, související s daným tahem nití, s vybraným šperkem. Někdy smutný, jindy veselý, protože takové příběhy se tady u nás na jižní Moravě dennodenně odehrávají.
Kurátorkou výstavy je Terezie Zemánková.
Hanuš Lamr
(1976, Praha)
Vystudoval Ateliér kovu a šperku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Absolvoval také zahraniční stáže v Jeruzalémě a v německém Halle. Všechny artefakty, které vznikají v jeho ateliéru na Malé Straně v Praze, jsou takřka bez výjimky inspirovány přírodou. Obdivuje dokonalou skladbu květenství, gracilní modelaci stonků i delikátní strukturu okvětních plátků a tyto vlastnosti vtiskuje i svým dílům. Jindy opuštěné vosí hnízdo či odloupnutou kůru přímo odlije do stříbra, mědi nebo bronzu, opatří je drahými kameny, úlomky skla anebo třeba syntetickou pryskyřicí a bezcenné ostatky tak povýší na unikátní klenot.
Jeho kolekce zlatých a stříbrných šperků byly několikrát nominovány na cenu Czech Grand Design. Brož pro manželku prezidenta Evu Pavlovou je k vidění v expozici První dámy Národního muzea v Praze a tamtéž je vystaven stříbrný diadém, který Hanuš vytvořil ke stým narozeninám Republiky.
Zlatka Lamrová
(1974, Nové Město na Moravě)
Po absolutoriu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde studovala v ateliéru Design obuvi a oděvních doplňků, pracovala deset let (2003-2013) jako návrhářka především sportovního a outdoorového oblečení pro firmy Alpine Pro a Sportissimo. Od roku 2016 působí coby středoškolská pedagožka výtvarné výchovy a dějin umění. Paralelně se věnuje tvorbě vlastních kolekcí oděvních doplňků a textilních objektů a zakázkové výrobě. Mezi nejvýraznější patří její kolekce textilních broží Brouci nebo figurky z hedvábí Folklor. Náměty pro svoji volnou tvorbu čerpá v krajině, ale i v lidové kultuře. Používá tradiční rukodělné techniky, které originálním způsobem inovuje. Do svých vyšívaných obrazů (za něž byla nominována na designérskou cenu Edida 2023 v kategorii textil) zapojuje netradiční materiály včetně reálných přírodnin.
OTEVŘENO:
středa až pátek 12:00 – 19:00
sobota & neděle 9:00 – 19:00
Vstupné: dobrovolné