Malérečka a trojnásobná maminka Bára Bartošíková: Malování mě naplňuje a je to můj relax
Nejen, že patří mezi slovácké umělce, které jsme přizvali do kreativního kolektivu aktuálně vznikající Galerie moravského ornamentu, ale v létě se taky ujme lektorování dvou z našich prázdninových dílen. Bára Bartošíková i při své trojnásobné mateřské roli stále pilně maluje a spolu se svým mužem Jankem vyrábí folklorní doplňky, šperky nebo hračky pod značkou BB malované tradice. “Malování stejně jako folklor a naše tradice jsou pro mě a moji rodinu pevný základ, který je v dnešním světě víc než potřeba,” je přesvědčená.
Pochází z Dolních Dunajovic, které nespadají do žádné etnografické oblasti, neboť se jedná o bývalé sudety, a tak se tato oblast nazývá novoosidlenecká. Rodina její babičky přišla z Čejkovic, dědova zase z Lanžhota a folklor byl tak v rodině zakořeněný z obou stran.
Díky tomu Bára chodila od malička v kroji. Ani jeden rok nevynechala, protože tuto aktivitu milovala a miluje dodnes. Po základní škole tak začala chodit v krojové chase, a to i v podlužáckém kroji, který si sama z velké části zajistila.
První mašle na kokeš si nechala vymalovat u své budoucí tchyně. “Je hodná a laskavá, takže mi potom ráda poradila se vším, co jsem potřebovala. Je jedním z mých vzorů, co se nejen tvoření týče, ale i celou její povahou a jako člověk. Později, když jsem začala chodit s Jankem, jsem se jí proto zeptala na pár věcí ohledně malování stříbrem a zlatem a jaké barvy používá, čím maluje, a pak už jsem jen doma sama zkoušela a malovala. Nejdřív mašle pro mě, postupně i pro známé a další zájemce,” popisuje malérečka.
Nejprve podle předloh z okolí, potom vlastní vzory
Mašlí zatím namalovala desítky. “Přiznám se, že jsem zpočátku nemalovala vlastní vzory, ale učila jsem se a malovala jsem podle už existujících mašlí. Například kamarádovi podle jeho starých mašlí, které už se rozpadaly a obnovit se nedaly. Pak zase ke mně někdo došel s fotkou, že by chtěl takové. A taky na hodech a poutích, kde jsem co viděla a co bylo pěkné,” svěřuje se maminka tří dcer.
Později si vzory začala vytvářet sama. Zkoušela květiny i podlužácký ornament, u kterého zůstala. “Dnes už bych si vzory kopírovat nedovolila a beru to tak, že to bylo opravdu jen období učení se. Velkým vzorem je pro mě paní Marie Švirgová. Poslední mašle, které jsem malovala byly už s naší nejstarší dcerkou. Trvalo mi to asi měsíc oproti klasickému týdnu. Bylo to po chvilkách a byla jsem z toho vynervovaná, jestli to stihnu, což nebylo dobré pro mě ani pro rodinu. Řekla jsem si, že s mašlema musím na čas prostě přestat,” rozhodla se Bára.
Folklorní podnik s manželem
Tvoření se ale vzdát nechtěla, a tak pokračovala s malováním na oblečení. “Manžel si ve volném čase postavil CNC frézku a začal frézovat dřevěné výrobky, na které jsem já malovala. Později to povýšil a pořídil si CNC laser a pokračuje ve výrobě. Já jsem vzory začala navrhovat a zpracovávat do digitální podoby a vzory do dřevěných výrobků vypalujeme. Stále maluji štětcem, kournoutkem a barvami, ale se třemi holčičkama se k tomu dostanu velmi málo. Ovšem malování mě naplňuje a je to můj relax.”
“Malování stejně jako folklor a naše tradice jsou pro mě a moji rodinu pevný základ, který je v dnešním světě víc než potřeba. A v neposledním řadě mi to všechno přináší radost. Radost z malování, ze života i z radosti druhých, kterou naše výrobky a mé malování přináší,” dodává dunajovická malérečka.
Rodinný projekt manželů Bartošíkových můžete sledovat i na sociálních sítích: Facebooku a Instagramu.
Zajímá vás víc o Galerii moravského ornamentu?
Tady najdete podrobnosti projektu, který realizujeme ve spolupráci s Národním českým a slovenským muzeem v Cedar Rapids, Iowa.
Rozpis letních dílen, kam spadá i Bářino malování na textil a modrotisková dílna, zjistíte tady.