S prezidentkou Národního českého a slovenského muzea a knihovny v Iowě jsme schůzkovali na Kraji, navštívili tornádem postižené Hrušky i ochutnali koláčky naší Mařenky
Na jižní Moravu o prázdninách zavítala Cecilia Rokusek, CEO a prezidentka Národního českého a slovenského muzea a knihovny v Cedar Rapids, kde je ještě do 6. září k vidění naše první putovní výstava v angličtině Moravian Glory: Preserving Our Brilliance. Spolu s ní a jejím manželem Bobem jsme strávili zážitky nabitý den - od setkání na Krajském úřadě Jihomoravského kraje, přes zastávku v Hruškách, které v červnu postihl ničivý živel, až po přátelský dýchánek s čestnou členkou nadačního fondu Moravská krása Mařenkou Švirgovou a ukázku našich současných aktivit v Břeclavi.
Odhadovaný čas příjezdu 8:27. Hlásila nám Cecilia v upršené srpnové ráno, když se americký pár v červené škodovce blížil do centra moravské metropole. Na itineráři jejich návštěvy jižní Moravy se na prvním místě vyjímalo dostaveníčko v sídle Krajského úřadu Jihomoravské kraje. V doprovodu zástupkyň Moravské krásy, Dáši Benešové coby programové manažerky a Lucky Pátková z marketingu, se oba sešli s Pavolem Foltínem z oddělení vnějších vztahů Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Kromě prohlídky impozantní historické budovy, jejíž střecha nabízí naprosto dechberoucí výhled na Brno, byla na programu diskuze o vzájemné podpoře a součinnosti všech tří institucí - tedy nadačního fondu, kraje a muzea.
„Jsme jediné národní české a slovenské muzeum a knihovna v Severní Americe, a tak je naší povinností 'uchovávat minulost, oslavovat přítomnost a tvořit budoucnost' pro všechny Čechy a Slováky kdekoli na světě. Zcela přirozeně jsme proto navázali partnerství s nadačním fondem Moravská krása, abychom společně vyprávěli příběhy naší historie a kultury a šířili je dál, s ještě větším dosahem,“ přibližuje Cecilia Rokusek, sama potomek čtvrté generace Čechoslováků v USA a velká milovnice Česka i Slovenska.
S muzeem v Cedar Rapids spolupracujeme už od loňského listopadu, kdy jsme jako fond vznikli. Naše zakladatelka, podnikatelka a honorární konzulka České republiky v Atlantě Monika Vintrlíková, zároveň patří do muzejního výboru. Letos na konci května se tak iowské muzeum stalo úvodní zastávkou putovní výstavy Moravian Glory: Preserving Our Brilliance, která na příběhu babinky Maryšky z Charvátské Nové Vsi přibližuje obyčejně neobyčejný život na Moravě ve 20. století. Od té doby už expozici vidělo na tisíc zájemců. Obdobně chystáme do Ameriky poslat fotografickou výstavu Krajina paměti / Memoryscape, kterou teprve letos v říjnu čeká vernisáž v Havlíčkově vile v Poštorné.
Galerie ornamentů v České vesnici
Na čem ale s iowským muzeem taky intenzivně pracujeme, to je Moravská galerie ornamentů, kdy 13 lidových maléreček ze Slovácka tradičním slováckým ornamentem vyzdobí jeden z domů národního muzea velkými panely s ornamenty z několika folklorních oblastí a různými rukopisy maléreček. Návštěvníci české čtvrti se tak naučí rozpoznat rozdíly a rozmanitost ornamentu s tím, že do budoucna by se tam mohly konat výtvarné dílny.
„Moc se těšíme na to, až bude taková velká sbírka našich ornamentů od nejlepších maléreček od příštího roku zdobit Czech Village. Pevně věříme, že malebné ornamenty budou lákat k nahlédnutí nejen krajany za mořem, pohladí je na duši a chytnou za srdce,“ popisuje smysl projektu jeho vedoucí Dáša Benešová.
Fundraising pro tornádem zničené Hrušky
Z velkoměsta naše delegace zamířila na jih, a to nejprve na Obecní úřad v Hruškách za starostkou obce Janou Filipovičovou. Muzeum v Iowě totiž hned druhý den po úderu tornáda na jižní Moravě spustilo fundraisingovou kampaň a nadační fond Moravská krása jim pomáhá vytipovat konkrétní projekt, kterému by konečná, vybraná suma pomohla. I když už místní spoustu zasažených domů a budov uklidili a odvedli obrovský kus opravných prací, vesnice bude na kompletní “znovuoživení” potřebovat ještě hodně sil a finančních prostředků.
Co by to bylo za pozvání, kdybychom do něj nezařadili alespoň krátké posezení v Lanžhotě s malérečkou Mařenkou Švirgovou, čestnou členkou nadačního fondu Moravská krása, která dorazila i se svými nezapomenutelnými „přegulovanými koláčíčky“. Cecilia a Mařenka se viděly i ve Spojených státech, o to srdečnější bylo opětovné setkání tady u nás na Podluží.
Na závěr moravské štace si delegace z muzea prohlédla Havlíčkovu vilu v Poštorné, kterou přeměňujeme v galerii a místo pro setkávání všech milovníků kultury a moravských tradic a “pokřtíme” ji už teď na podzim fotografickou výstavou Krajina paměti / Memoryscape z dílny pražského umělce Honzy Sakaře.
Moravská krása pro krajany v Americe
Víc už se nám do jednoho dne vmáčknout nepodařilo. I tak máme obrovskou radost, že jsme se v rozlétaném prázdninovém období viděli a to naše transatlantické partnerství posunuli zase o kus dál, aby moravské dědictví bylo blízké i těm, kdo nežijí tady u nás.
„Jižní Morava je živoucí kus umění. Nezáleží na tom, kam jedete, všude vidíte pestrou přírodní a historickou krásu. Nádherný venkov, malé vesnice plné různorodých tradic, vinice připomínající, že tady se rodí vína z těch nejlepších ve střední Evropě. Při každé návštěvě vnímám místní hrdost a opravdovou lásku ke kultuře a nemůžu se dočkat, až se sem zase vrátím,“ loučí se s námi Cecilia a připomíná nám, jak krásné je potkávat se s krajany v zahraničí.