Jak jsme před Vánoci kouzlili s modrotiskem a přiťukli si s dárci a přáteli Moravské krásy
Kdy jindy se na chvíli zastavit. Úkoly nechat v diáři, telefon na tichý režim odložit opodál a nechat se pohltit náladou blížících se svátků. Tak jsme to měli my, když jsme se poslední úterý před Štědrým dnem sešli v naší Havlíčkově vile, abychom si užili program rozdělený na dvě části. Ta první patřila týmu nadačního fondu Moravská krása a tradičnímu modrotisku. Druhá těm, bez nichž bychom neotevřeli jedinou dílnu, nezahájili jedinou výstavu a při nejlepším by nám spadl web – našim laskavým dárcům, spolupracovníkům, umělcům a podporovatelům toho, co děláme. Jak to všechno vypadalo?
Základem je plánovat dost dopředu. Jinak bychom se v uspěchané předvánoční době, kdy jeden neví, jestli dřív péct, uklízet, nakupovat dárky nebo pracovat sešli možná v polovičním počtu. Ani tak jsme nebyli všichni, ale stůl opatřený naší nejoblíbenější kávou z Havlíčkovy kavárny a fantastickým cukrovím jsme obsadili a nechali se unášet povídáním a instrukcemi Lucie Dovalové z MODROTLAČ LUCIAr.t.
Jak oblečení i prezentace usměvavé lektorky ze Slovenska napovídaly, je to „modrotiskařka“. Modrotisk je dávnou technikou potisku textilu, která k nám pronikala před staletími, nabírala na oblibě a stále se jí těší. Důkazem budiž to, že modrotisk má od roku 2018 své záslužné místo na seznamu nehmotného dědictví UNESCO.
I u nás v Havlíčkově vile jste si mohli modrotisk vyzkoušet, na zimním kurzu malovaných šatů nebo v letní modrotiskové dílně. A tak jsme si ho i s naším nadačním týmem chtěli řádně osahat, aby nám pak modré prsty připomínaly, do jakých výtvarných tajů jsme pronikli.
Trpělivost. Kreativita. Preciznost. To všechno při modrotiskovém tvoření přijde vhod. Nás čekalo po teoretické části, která nám osvětlila víc dopodrobna, co že to ten modrotisk je, kudy se šířil a kde jsou dodnes zachované výrobny modrotisku (u nás jsou to dobře známí Strážnický modrotisk a rodinná dílna Danzingerových v Olešnici, zatímco na Slovensku se nezachovala ani jedna modrotisková dílna!), důležité rozhodnutí. Jaký modrotiskový výrobek si chceme z našeho teambuildingu odnést?
Modrá, kam se podíváš
Někdo zvolil náušnice a přívěsek, jiný zrcadélko, další buttonek na batoh. Tvůrčí kroky jsme ale všichni podnikali stejné. Na plátýnko jsme si obkreslili požadované tvary, vzali do ruky uzounký štěteček, namočili jej do rezervy/popu a dle vlastní touhy malovali lístečky, tečky, kolečka, vlnky, ornamenty… co si kdo namyslel a na co si troufnul! Plátýnko pak na několik minut putovalo do modré tekutiny –kypy, což je barvicí směs indiga. Věděli jste, že intenzita modrotiskového výsledku neodráží to, jak dlouho je látka ponořená, ale to, kolikrát ji do rezervy ponoříte?
Když plátýnko oschlo, svižné ruce majitele jej vyždímaly v kyselině a omyly ve vodě, než přišlo závěrečné vysušení žehličkou, nůžky na vystříhání požadovaného tvaru, a bylo hotovo!
Pro řadu z nás byla modrotisková dílna prvním realným dotekem s modrotiskem. A nemohli jsme na sebe být pyšnější.
Děkujeme Lucii za průvodcovství a za to, že v nás zase o kus prohloubila lásku k modrotisku. Takový teambuilding rozhodně doporučujeme!
Hosté spojení láskou k moravskému folklóru
Aby těch zážitků nebylo málo, vůni indiga vystřídalo vítání se s milými tvářemi, které leckdy nejdou vidět, a přece pro náš nadační fond znamenají tak moc. Pozvali jsme si do Havlíčkovy vily naše laskavé dárce a přátele Moravské krásy, abychom jim osobně poděkovali za celoroční podporu a důvěru.
A tak se v kavárně míhali umělecký pár Hanuš a Zlatka Lamrovi, jejichž výstava Z luhů a hájů nás provázela létem i podzimem, webař a grafik Václav Pešek, který nás drží na očích internetu od samého počátku fondu, dárkyně Olga Kelemenová, malérečka a lektorka našich kurzů Kristýna Homolová nebo Saša Pěčková, tvůrkyně značky Vyšívaný folklór, která nám například přidala několik svých výrobků do našeho vánočního obchůdku. A řada dalších, kdo nám pomáhají pečovat o moravské tradice, šířit je za hranice našeho regionu i země a nacházet jejich místo v soudobých životech.
Byl to den, na který se nezapomíná. S těmi, s nimiž je radost (spolu)pracovat. Vážíme si každého z nich a těšíme se na společné výzvy v roce 2024!
Foto z modrotiskového workshopu: MODROTLAČ LUCIAr.t.
Chcete se i vy stát dárci nadačního fondu Moravská krása? Podívejte se, jak se můžete zapojit do naší činnosti.