Moravská krása posílá dvojici maléreček ze Slovácka do Ameriky učit malování ornamentu
Jsou dvě. Jsou z jižní Moravy. Vynikají v umění malování ornamentu a tuto prastarou tradici se rozhodly předávat dál. I proto v sobotu 22. července 2023 před devátou ráno nastoupí ve Vídni do letadla, aby v deset hodin večer přistály v Cedar Rapids, v Iowě, ve Spojených státech amerických. Kristýna Homolová a Bára Bartošíková, výtečné malérečky, které znáte z naší Galerie moravského ornamentu, se vydávají na dva a půl týdne dlouhé, prázdninové dobrodružství se záslužným cílem. Naučit americké zájemce základům, jak malovat lidový ornament z Podluží.
Šestidenní workshop v Národním českém a slovenském muzeu a knihovně (NCSML) v Cedar Rapids je praktickým doplňkem výstavy Moravian Folk Motifs. Ta je v Andersonově galerii k vidění do 27. srpna a je ukázkou oslnivého, malovaného slováckého ornamentu – tak, jak vznikal pro Galerii moravského ornamentu, kterou jste mohli loni v létě spatřit i u nás v Havlíčkově vile na výstavě TIÁRY & Moravský ornament.


Kristýna Homolová z Mutěnic a Bára Bartošíková z Dolních Dunajovic patří mezi autory velkoformátových obrazů z této jedinečné ornamentové kolekce a my jsme moc hrdí na to, že je můžeme vyslat tak daleko, za oceán, šířit krásu a lásku ke tradičnímu ornamentu.
„Neskutečně moc se těším. V každodenním dění a chaosu nestíhám vnímat, jak se cesta blíží, a snažím se užívat každou chvilku se svými třemi dcerkami, když je tak dlouho neuvidím. Toto všechno je možné i díky mému úžasnému muži, který mi hned, když jsem dostala pozvání, řekl, ať jedu, a já vím, že se o naše holčičky spolu s našimi rodiči skvěle postará. Tak se u mě postupně zvyšuje vzrušení a nadšení z toho, co mě čeká,“ líčí Bára své přípravy na ornamentové dílny v Americe.
„Opravdu hodně to pro mě znamená. Miluju cestování a objevování, ale toto je velký krok do neznáma. S manželem jsme dost cestovali po Evropě, ale do Ameriky letím poprvé. Pro mě a moji angličtinu je to po šesti letech na mateřské dovolené rozhodně výzva,“ usmívá se tmavovláska, kterou jste možná potkali coby lektorku kurzů a dílen Moravské krásy v Havlíčkově vile. „Vzdělávat tady v Česku mě moc baví, tak jsem zvědavá na místní komunitu s českými kořeny. Jsem velice vděčná nadačnímu fondu Moravská krása, Dáši Benešové a Monice Vintrlíkové, že si mě pro tento projekt vybrali, co všechno pro nás malérečky dělají a kolik věcí okolo zařizují. Je to obrovská příležitost a zkušenost. Děkuju, že můžu.“




I pro Kristýnu Homolovou to bude první přistání v zemi, kde se plní sny, a její prozatím nejvzdálenější cesta. „Dostaly jsme s Barčou báječnou příležitost, takovou, která se většinou naskytne jen jednou za život a já jsem za ni nadačnímu fondu Moravská krása velice vděčná. Ukážeme lidem v Americe, jak se malují ornamenty, a oni sami si odnesou domů svoji malovanou vzpomínku. Nesmírně se těším, ale pomalu přichází i nervozita,“ přiznává mladá malérečka.
Návštěvnice z Moravy po intenzivních vyučovacích dnech v muzeu přeletí do Atlanty, ve státě Georgie, kde žijí zakladatelé Moravské krásy Monika a Jan Vintrlíkovi. Tam povedou dílnu malování ornamentu s žáky v české škole a taky budou mít šanci stát se na chvíli turistkami a poznat blíž americkou kulturu.
„Nachystala jsem si šablony a už mám taky knížku do letadla na odreagování. Pevně věřím, že s Barčou budeme naše nádherné Slovácko dostatečně reprezentovat a že si tento pracovní pobyt ve Státech užijeme,“ doplňuje Kristýna Homolová, rovněž jedna z lektorek našich výtvarných dílen.




Sledujte náš Instagram. Tam budeme určitě sdílet, jak se vyslané malérečky za velkou louží podílejí na našem velkém přání – napříč generacemi seznamovat s tradicí lidového ornamentu, aby tu s námi žil a dělal radost i dál.
Poslechněte si, jak předsedkyně správní rady nadačního fondu Moravská krása, představila výstavu Moravian Folk Motifs v iowském rádiu (v angličtině) anebo se podívejte na červencovou pizodu Coffee & Kolach od NCSML na Facebooku.
Fotografie: Renata Hasilová, Nikola Zerrichová