Otevírací doba v září a říjnu:
středa - neděle 10.00 - 18.00
Havlíčkova vila se perfektně hodí na: přednášku, konferenci, privátní jednání, firemní schůzku, teambuilding, školení, narozeninovou oslavu, koncert, křest knihy či degustaci vína.
Jste umělec či kurátor a chcete si pronajmout výstavní prostory vily?
Vila se nachází v místní části Břeclavi – Poštorné, jednom z nejnavštěvovanějších koutů jižní Moravy, 50 kilometrů od Brna, téměř na hranici s Rakouskem a Slovenskem. Město je výchozím bodem pro vstup do Lednicko-Valtického areálu.
Havlíčkova vila – stará dáma s novým jménem
Pozdně historizující stavbu navrhl lichtenštejnský dvorní architekt Karl Weinbrenner. Zbudována byla nejspíš v letech 1901-1902. Dlouhá léta sloužila jako bytový dům a taky zdravotní středisko. Od ledna 2021 je ve správě nadačního fondu Moravská krása, který ji v červnu 2021 slavnostním memorandem pojmenoval po obchodníkovi, vlastenci, odbojáři, někdejším starostovi a neúnavném bojovníkovi za národností otázku Aloisi Havlíčkovi. V létě 2021 došlo k citlivé renovaci interiéru tak, aby byly odstraněny nepatřičné zásahy z minulých let, prostor získal více světla a byl podpořen genius loci této impozantní stavby.
Havlíčkova vila byla slavnostně otevřena v říjnu 2021 spolu s odhalením umělecké plakety Aloise Havlíčka u vstupních dveří.
výstavba
majitelem kníže Jan II. z Lichtenštejna
ve vlastnictví Poštorenských keramických závodů
vilu kupuje Rudolf Havlíček (syn Aloise Havlíčka)
vila propadá bance
vilu vlastní stát
vilu získává ONV Břeclav
funguje jako zdravotní středisko
vila zůstává nevyužitá
ve správě nadačního fondu Moravská krása
memorandem pojmenována Havlíčkova vila
slavnostní otevření jako galerie a místa pro setkávání
Vila je pozoruhodná jak historicky, tak památkově. Z architektonického hlediska se fasády domu chlubí cennou výzdobu z červených cihel z místní lichtenštejnské cihelny. Střechu pak tvoří původní pálené střešní tašky a v interiéru se nachází spoustu původních stavebních detailů – ústřední arkádové schodiště, výplně okenních a části dveřních otvorů nebo dobová dlažba. Vedle je sklepení a nechybí prostorná zahrada.
Kdo byl Alois Havlíček?
Vlastenec, odbojář a hlavní tvář národnostního boje proti Němcům a germanizátorům tady v Poštorné. Alois Havlíček, otec někdejšího majitele této vily Rudolfa Havlíčka, pro spravedlnost riskoval pohodlí své rodiny, byl vězněn a právem se řadí mezi významné osobnosti našeho města.
Havlíček byl poštorenským obchodníkem, starostou obce, starostou Sokola, pokladníkem dobrovolných hasičů, členem Občanské besedy a především neúnavným bojovníkem za českou školu v Poštorné, čímž se proslavil po celém Českém království i Moravském markrabství. Právě díky němu je Poštorná zakreslena na mapě České republiky a ne Rakouska.