Galerie moravského ornamentu
Havlíčkova vila
Obecní knihovna Týnec
1754 Roastery, Březina
Krajský úřad Jihomoravského kraje v Brně
Cedar Rapids, Iowa (NCSML)
Svatobořice-Mistřín obecní úřad
České centrum v Soulu
České centrum v Bratislavě
Sedmnáct lidových umělců. Devatenáct velkoplošných obrazů. Rok plánování, setkávání a především malování. Tak vznikala Galerie moravského ornamentu, malovaná podívaná zrozená na jižní Moravě, která v roce 2023 najde domov v České vesnici sousedící s Národním českým a slovenským muzeum a knihovnou v Cedar Rapids, Iowě. Ještě předtím je ale k vidění v Havlíčkově vile v Břeclavi-Poštorné na výstavě TIÁRY & Moravský ornament, která představuje zlomek toho nejkrásnějšího, co můžete potkat a obdivovat po slováckých městech a vesničkách.
Výjimečnou galerii vytvořilo patnáct maléreček a dva maléři z pěti oblastí Slovácka: Podluží, Kyjovské Dolňácko, Strážnické Dolňácko, Uherskohradišťské Dolňácko, Horňácko. Jednotlivé ornamenty se liší oblastí, z níž autoři pochází, a jejich jedinečným rukopisem. Původně měla tato parta obrazy malovat přímo v iowském muzeu, ale covidová doba rozhodla pro detašované zpracování.
„Jsem vděčná, že jsem byla přizvána do malérského cechu a mohu být součástí Galerie moravského ornamentu, která nastálo odcestuje do Ameriky,“ poznamenává Bára Bartošíková, malérečka z Dolních Dunajovic.
„Tento projekt nás maléře a malérečky propojil dohromady a báječně to fungovalo. Najednou se z nás stala skupina, která si vzájemně radí a pomáhá,“ doplňuje další z malérečkovského týmu, Kamila Bartálová, která žije a tvoří ve Starém Poddvorově.